To use this site, please enable Javascript.

Matches Oct 14, 2000

matchday 8
1860 Munich TSV 1860 Munich 0:4 1.FC Kaiserslautern 1.FC K'lautern
 
1. FC Köln 1. FC Köln 2:0 VfL Bochum VfL Bochum
 
Werder Bremen SV Werder Bremen 3:3 Bayer 04 Leverkusen Bay. Leverkusen
 
Energie Cottbus FC Energie Cottbus 1:0 Bayern Munich FC Bayern
 
FC Schalke 04 FC Schalke 04 4:0 Eintracht Frankfurt E. Frankfurt
 
VfB Stuttgart VfB Stuttgart 3:3 Hamburger SV Hamburger SV
 
1.FSV Mainz 05 1.FSV Mainz 05 1:0 1.FC Saarbrücken Saarbrücken
  Rot Weiss Ahlen Rot Weiss Ahlen 1:1 Arminia Bielefeld Arm. Bielefeld
Group A Sundowns Mamelodi Sundowns FC 2:0 Esperance Tunis Esperance
matchday 9 Ipswich Ipswich Town 1:1 West Ham United West Ham
 
Arsenal Arsenal FC 1:0 Aston Villa Aston Villa
  Leeds Leeds United 3:1 Charlton Athletic Charlton
  Sunderland Sunderland AFC 1:0 Chelsea FC Chelsea
 
Leicester Leicester City 0:3 Manchester United Man Utd
  Coventry Coventry City 2:1 Tottenham Hotspur Spurs
 
Everton Everton FC 1:1 Southampton FC Southampton
 
Man City Manchester City 2:0 Bradford City Bradford
matchday 5 Espanyol RCD Espanyol Barcelona 0:0 Rayo Vallecano Rayo Vallecano
 
Real Madrid Real Madrid 3:0 Deportivo de La Coruña Dep. La Coruña
  Real Sociedad Real Sociedad 0:6 FC Barcelona Barcelona
  Villarreal Villarreal CF 1:1 Valencia CF Valencia
matchday 2
Lazio SS Lazio 3:0 AC Perugia Calcio Perugia
 
Inter Inter Milan 3:1 SSC Napoli SSC Napoli
matchday 11 R. Strasbourg RC Strasbourg Alsace 0:5 FC Nantes FC Nantes
  Stade Rennais Stade Rennais FC 1:0 RC Lens Lens
  CS Sedan CS Sedan-Ardennes 2:1 AS Saint-Étienne Saint-Étienne
  LOSC Lille LOSC Lille 1:1 EA Guingamp Guingamp
  FC Metz FC Metz 2:2 ESTAC Troyes Troyes
matchday 14
Rapid Vienna Rapid Vienna 2:1 Schwarz-Weiß Bregenz SW Bregenz
 
Sturm Graz SK Sturm Graz 5:0 FC Admira Wacker Mödling Admira Wacker
 
FC Wacker FC Wacker Innsbruck 3:0 LASK LASK
 
SV Ried SV Ried 1:3 Austria Vienna Austria Vienna
matchday 27 Rotor Volgograd Rotor Volgograd 3:0 Saturn Ramenskoe Saturn
  Uralan Uralan Elista 0:4 Spartak Vladikavkaz Spartak V.
  Fakel Voronezh Fakel Voronezh 2:2 Chernomorets Novorossijsk Chernomorets N.
  CSKA Moscow CSKA Moscow 5:0 Lokomotiv Nizhniy Novgorod Lokomotiv NN
  KS Samara Krylya Sovetov Samara 0:1 Zenit St. Petersburg Zenit S-Pb
  Anzhi Anzhi Makhachkala 2:2 Dynamo Moscow Dynamo Moscow
  Loko Moscow Lokomotiv Moscow 3:0 FK Rostov Rostov
matchday 14 Neuchâtel Xamax Neuchâtel Xamax FCS 1:3 Grasshopper Club Zurich Grasshoppers
 
Lausanne-Sport FC Lausanne-Sport 1:1 Servette FC Servette FC
 
FC Luzern FC Luzern 0:2 FC Basel 1893 FC Basel
matchday 7 Willem II Willem II Tilburg 6:2 FC Utrecht FC Utrecht
  Heerenveen SC Heerenveen 1:1 RKC Waalwijk RKC Waalwijk
  Roda JC Roda JC Kerkrade 2:0 FC Groningen FC Groningen
 
PSV Eindhoven PSV Eindhoven 0:0 NEC Nijmegen NEC Nijmegen
matchday 8
Galatasaray Galatasaray SK 4:1 Siirtspor Siirtspor
  Gaziantepspor Gaziantepspor 3:1 Yozgatspor Tic. AS Yozgatspor AS
  Bursaspor Bursaspor 2:5 Istanbulspor Istanbulspor
 
Trabzonspor Trabzonspor 2:0 Besiktas JK Besiktas
matchday 9 KVC Westerlo KVC Westerlo 2:1 AA La Louviere AA La Louviere
  Sint-Truiden Sint-Truidense VV 3:2 Beerschot AC Beerschot AC
  RSC Anderlecht RSC Anderlecht 2:1 KAA Gent KAA Gent
  KSK Beveren KSK Beveren 0:3 Standard Liège Standard Liège
  Royal Antwerp Royal Antwerp FC 1:0 Excelsior Mouscron Exc. Mouscron
  RSC Charleroi RSC Charleroi 1:0 KSC Lokeren KSC Lokeren
matchday 10 Slavia Prague SK Slavia Prague 2:1 FC Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno
  Bohemians 1905 FC Bohemians Prague 1905 4:2 AC Sparta Prague Sparta Prague
matchday 30 FC Haka FC Haka 2:0 HJK Helsinki HJK Helsinki
matchday 10 Pol. Warsaw Polonia Warsaw 2:1 Ruch Radzionkow Radzionkow
  Stomil Olsztyn Stomil Olsztyn 1:3 Zaglebie Lubin Zaglebie Lubin
  Pogon Szczecin Pogon Szczecin 3:0 Widzew Lodz Widzew Lodz
  Odra Wodzislaw Odra Wodzislaw Slaski 2:1 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Grodzisk
  GKS Katowice GKS Katowice 1:0 Legia Warszawa Legia Warszawa
  Ruch Chorzow Ruch Chorzow 1:1 Wisla Plock Wisla Plock
  Amica Wronki Amica Wronki 3:0 Górnik Zabrze Górnik Zabrze
matchday 8 Lok. Sofia Lokomotiv Sofia 3:2 PFC Beroe Stara Zagora PFC Beroe
  Minyor Pernik PFC Minyor Pernik 0:3 Slavia Sofia Slavia Sofia
  Neftochimik Neftochimik Burgas 5:0 FC Velbazhd Kyustendil Velbazhd
  Botev Plovdiv Botev Plovdiv 1:0 Cherno More Varna Cherno More
  Litex Lovech PFC Litex Lovech 2:0 Hebar Pazardzhik Hebar P.
  Spartak Varna Spartak Varna 4:3 Chernomorets 1919 Burgas Chern. Burgas
matchday 38 Albirex Niigata Albirex Niigata 1:0 Montedio Yamagata Monte. Yamagata
  Sagan Tosu Sagan Tosu 1:2 Omiya Ardija Omiya Ardija
  Ventforet Kofu Ventforet Kofu 2:1 Shonan Bellmare Shonan Bellmare
matchday 26 Dinamo Minsk Dinamo Minsk 3:0 Neman Grodno Neman Grodno
matchday 6 Club Africain Club Africain Tunis 1:3 Stade Tunisien Stade Tunisien
  US Monastir US Monastir 2:0 Olympique Beja Olympique Beja
  ES Zarzis ES Zarzis 1:0 Club Athlétique Bizertin CA Bizertin
  JS Kairouan JS Kairouanaise 3:4 CS Hammam-Lif CS Hammam-Lif
  AS Djerba Association Sportive de Djerba 1:1 Club Sportif Sfaxien CS Sfaxien
First Round Jeju United Jeju United 1:2 AET Ulsan Hyundai Ulsan Hyundai
  Jeonbuk Hyundai Jeonbuk Hyundai Motors 1:2 Busan IPark Busan IPark
matchday 17 A. Lustenau SC Austria Lustenau 3:0 FC Braunau Braunau
Sixth Round Khimki FK Khimki 1:2 Torpedo Moscow Torpedo Moscow
matchday 12 Barnsley FC Barnsley FC 3:4 Nottingham Forest Nottm Forest
  Grimsby Town Grimsby Town 1:0 Huddersfield Town Huddersfield
  Watford Watford FC 3:1 Queens Park Rangers QPR
  Birmingham Birmingham City 2:1 Crystal Palace Crystal Palace
  Portsmouth Portsmouth FC 2:1 Sheffield Wednesday Sheff Wed
 
West Brom West Bromwich Albion 2:3 Norwich City Norwich
  Bolton Bolton Wanderers 2:1 Wolverhampton Wanderers Wolves
  Preston Preston North End 1:0 Tranmere Rovers Tranmere Rovers
  MK Dons Milton Keynes Dons 4:4 Gillingham FC Gillingham FC
 
Burnley Burnley FC 2:1 Stockport County Stockport
  Sheff Utd Sheffield United 1:0 Crewe Alexandra Crewe Alexandra
matchday 7 Real Betis Real Betis Balompié 2:0 Universidad de Las Palmas (liq.) Uni. Las Palmas
  CD Badajoz CD Badajoz 0:0 Atlético de Madrid Atlético Madrid
matchday 15 Le Mans FC Le Mans FC 1:0 OGC Nice OGC Nice
  LB Châteauroux LB Châteauroux 0:0 Stade Lavallois Stade Lavallois
  FC Sochaux FC Sochaux-Montbéliard 3:0 FC Gueugnon FC Gueugnon
  AC Le Havre AC Le Havre 1:1 ES Wasquehal ES Wasquehal
  SCO Angers SCO Angers 1:1 US Créteil-Lusitanos US Créteil-L
  FC Martigues FC Martigues 0:0 AS Beauvais Oise Beauvais
  Cannes AS Cannes 1:2 FC Lorient FC Lorient
  Chamois Niort Chamois Niortais FC 2:0 SM Caen SM Caen
matchday 8 FC Dordrecht FC Dordrecht 2:1 PEC Zwolle PEC Zwolle
  Excelsior SBV Excelsior Rotterdam 2:1 FC Den Bosch FC Den Bosch
  Heracles Almelo Heracles Almelo 0:1 TOP Oss TOP Oss
  Go Ahead Eagles Go Ahead Eagles Deventer 1:0 MVV Maastricht MVV Maastricht
  SC Cambuur SC Cambuur-Leeuwarden 3:1 VVV-Venlo VVV-Venlo
  FC Emmen FC Emmen 1:2 SC Telstar Telstar
  Haarlem HFC Haarlem (dis.) 1:1 SC Veendam Veendam
matchday 7 Desportivo Aves Desportivo Aves 3:4 Sporting CP Sporting CP
  Braga SC Braga 3:1 Gil Vicente FC Gil Vicente
  Leiria União de Leiria 1:0 CS Marítimo Marítimo
matchday 16 SR Delémont SR Delémont 5:1 FC Wangen bei Olten FC Wangen b. O.
  FC Solothurn FC Solothurn 1:1 SC Kriens SC Kriens
  Etoile Carouge Etoile Carouge FC 1:1 FC Winterthur FC Winterthur
  FC Wil 1900 FC Wil 1900 1:0 FC Baden FC Baden
  FC Thun FC Thun 3:3 FC Locarno FC Locarno
matchday 25 Molde Molde FK 2:4 Stabæk Fotball Stabæk Fotball
matchday 8 Maccabi Haifa Maccabi Haifa 3:2 Bnei Yehuda Tel Aviv Bnei Yehuda
  FC Ashdod FC Ashdod 1:2 Hapoel Haifa Hapoel Haifa
  Tzafririm Holon Hapoel Tzafririm Holon 1:2 Maccabi Netanya Maccabi Netanya
  M. Petah Tikva Maccabi Petah Tikva 3:1 Hapoel Rishon leZion H Rishon leZion
  B. Jerusalem Beitar Jerusalem 1:0 Maccabi Tel Aviv M. Tel Aviv
matchday 12 FC Sopron FC Sopron 2:1 ETO FC Győr ETO FC Győr
  Zalaegerszeg Zalaegerszegi TE FC 0:2 Újpest FC Újpest FC
  Tatabánya Tatabányai SC 2:0 Budapest Honvéd FC Honvéd
  Haladás Szombathelyi Haladás 1:1 Dunaujvaros FC Dunaujvaros FC
  Pécsi MFC Pécsi MFC 5:1 1.FC Nagykanizsa FC Nagykanizsa
  MTK Budapest MTK Budapest 1:2 Vasas FC Vasas FC
matchday 10 SV Neuberg SV Neuberg 1:0 SV Hundsheim Hundsheim
  Zwettl SC Zwettl 3:2 SV Würmla Würmla
  FC Stadlau FC Stadlau 3:0 FC Waidhofen/Ybbs Waidhofen
matchday 13 SAK 1914 Salzburger AK 1914 1:0 FC Puch FC Puch
  RB Juniors Red Bull Juniors Salzburg 4:0 SVG Reichenau Reichenau
  Feldkirch FC Blau-Weiß Feldkirch 5:0 SV Schwarzach Schwarzach
 
SCR Altach SCR Altach 3:0 FC Kufstein FC Kufstein
matchday 12 Vevey United FC Vevey United 3:2 US Terre Sainte US Terre Sainte
  Meyrin FC Meyrin FC 1:1 FC Naters Oberwallis FC Naters
  GC Zürich U21 Grasshopper Club Zürich U21 0:1 FC Münsingen FC Münsingen
  Red Star ZH FC Red Star Zürich 1:0 FC Altstetten Zürich FC Altstetten
  Schwamendingen FC Schwamendingen 0:0 SV Muttenz SV Muttenz
  FC Grenchen FC Grenchen 15 3:3 SV Schaffhausen SV Schaffhausen
  FC Tuggen FC Tuggen 0:8 FC Vaduz FC Vaduz
  FC Kreuzlingen FC Kreuzlingen 5:0 FC Sursee FC Sursee
matchday 10 Glashütter SV Glashütter SV 4:0 SV Este 06/70 SV Este 06/70
  Columbia SC Columbia Floridsdorf 1:1 Landstraßer AC-Inter LAC-Inter
  1210 Wien FV 1210 Wien 0:4 SV Dinamo Helfort 15 Young Stars Helfort
  IC Favoriten IC Favoriten 1:6 SK Rapid Wien II Rapid Wien II
  Fortuna 05 DSV Fortuna 05 Wien 2:2 Gersthofer SV Gersthof
  Ostbahn XI SC Ostbahn XI 0:1 Wiener Sport-Club Wiener SC
  SR Donaufeld SR Donaufeld 3:0 SK Slovan HAC Slovan HAC
  Post SV Wien Post SV Wien 0:6 SV Wienerberg Wienerberg
  KSV Ankerbrot KSV Ankerbrot 2:3 PSV Team für Wien PSV TfW
matchday 11 Tadten UFC Tadten 1:1 SC Trausdorf Trausdorf
  Horitschon ASK Horitschon 0:1 SC/ESV Parndorf SC/ESV Parndorf
  Oberwart SV Oberwart 2:2 SC Neudörfl Neudörfl
  Güssing SV Güssing 1:1 SC Ritzing SC Ritzing
  Kukmirn SV Kukmirn 2:0 SV St. Margarethen St. Margarethen
  Leithaprodersd. SV Leithaprodersdorf 2:0 ASKÖ Hirm ASKÖ Hirm
  Kohfidisch ASK Kohfidisch 2:3 SC Pinkafeld Pinkafeld
  Andau FC Andau 1:3 SV Rohrbach SV Rohrbach
  Union Perg Union Perg 0:0 Union Rohrbach/Berg Rohrbach/Berg
  SV Ried II SV Ried II 1:1 ATSV Ranshofen Ranshofen
  Vöcklamarkt Union Vöcklamarkt 2:1 Union Weißkirchen Weißkirchen
  Schallerbach SV Bad Schallerbach 4:1 SV Gmunden Gmunden
  Schwanenstadt SC Schwanenstadt 08 1:1 SK St. Magdalena St. Magdalena
  Sattledt ATSV Sattledt 3:0 ASKÖ Schwertberg Schwertberg
  Hertha Wels WSC Hertha Wels 1:5 SV Grieskirchen Grieskirchen
matchday 13 FC Steinach FC Steinach 6:1 SK Rum Rum
  Telfs SV Telfs 2:2 SV Innsbruck SV Innsbruck
  SV Thiersee SV Thiersee 1:0 SV Götzens Götzens
  Fügen SV Fügen 1:1 SC Schwaz Schwaz
  SV Breitenbach SV Breitenbach 0:1 SV Zams SV Zams
  Hall SV Hall 3:2 SSV Neustift Neustift
  Axams SV Axams 0:0 FC Kitzbühel Kitzbühel
  FC Vils FC Vils 1:2 SV Wörgl II SV Wörgl II
matchday 10 Hatlerdorf SC Hatlerdorf 2:2 SC Röthis Röthis
  Bludenz FC Rätia Bludenz 3:2 FC Koblach Koblach
matchday 7 FC La Tour FC La Tour/Le Pâquier 2:0 SC Bümpliz 78 SC Bümpliz
  Epalinges FC Epalinges 1:2 ES FC Malley LS ES FC Malley LS
  Stade-Payerne FC Stade-Payerne 2:1 FC Baulmes FC Baulmes
  FC Köniz FC Köniz 2:1 FC Deitingen FC Deitingen
  Nordstern BS FC Nordstern Basel 4:1 US Boncourt US Boncourt
  FC Brugg FC Brugg 1:1 SC Cham SC Cham
  FC Zürich U21 FC Zürich U21 2:0 FC Blue Stars Zürich Blue Stars ZH
  Affoltern a/A FC Affoltern am Albis 3:1 FC Bülach FC Bülach
  Herzogenbuchsee FC Herzogenbuchsee 1:1 FC Langenthal FC Langenthal
  St. Margrethen FC St. Margrethen 2:1 FC Winkeln SG FC Winkeln SG
  Chur 97 Chur 97 3:0 FC Herisau FC Herisau
matchday 8 GC Zürich U18 Grasshopper Club Zürich U18 3:0 Team BEJUNE U18 BEJUNE U18
matchday 15 1.FC Sand 1.FC Sand 0:0 FC Augsburg FC Augsburg
  SpVgg Ansbach SpVgg Ansbach 1:1 SpVgg SV Weiden SpVgg Weiden
  FC Kempten FC Kempten 0:4 SG Quelle Fürth Quelle Fürth
  FC Starnberg FC Starnberg 1:3 MTV Ingolstadt MTV Ingolstadt
  Schwaben Augsb. Schwaben Augsburg 0:0 SV Lohhof SV Lohhof
  Würzburger FV Würzburger FV 3:0 SpVgg Bayern Hof Bayern Hof
  FC Ismaning FC Ismaning 1:1 FC Memmingen FC Memmingen
  Stegaurach SpVgg Stegaurach 0:1 SC 04 Schwabach SC 04 Schwabach
matchday 10 FC Elmshorn FC Elmshorn 1:3 FC St. Pauli II FC St. Pauli II
  V/W Billstedt SC V/W Billstedt 1:1 TuS Hoisdorf TuS Hoisdorf
matchday 9 Greifswalder SC Greifswalder SC 0:0 Türkiyemspor Berlin Türkiyemspor
  BFC Dynamo BFC Dynamo 3:0 FC Eisenhüttenstadt E'hüttenstadt
  Fort. Chemnitz VfB Fortuna Chemnitz 2:1 SC Borea Dresden Borea Dresden
 
Dynamo Dresden SG Dynamo Dresden 5:1 FC Anhalt Dessau Anhalt Dessau
  Bischofswerda Bischofswerdaer FV 08 0:2 FSV Zwickau FSV Zwickau
  Sondershausen Eintracht Sondershausen 0:2 VfB Leipzig VfB Leipzig
  VFC Plauen VFC Plauen 3:2 VfL Halle 1896 VfL Halle 96
 
Hallescher FC Hallescher FC 3:0 VfB Zittau VfB Zittau
matchday 10 Wuppertaler SV Wuppertaler SV 0:2 Adler Osterfeld Adler Osterfeld
  M'gladbach II Borussia Mönchengladbach II 1:1 SC Borussia Freialdenhoven Freialdenhoven
matchday 11 TSG Dülmen TSG Dülmen 2:0 FC Eintracht Rheine Eintr. Rheine
matchday 13 SG 01 Hoechst SG 01 Hoechst 4:1 SV Bernbach SV Bernbach
  SV Erzhausen SV Erzhausen 3:1 FC Ederbergland FC Ederbergland
  FSC Lohfelden FSC Lohfelden 0:3 FSV Frankfurt FSV Frankfurt
  Walluf SG Walluf 0:2 VfB Gießen VfB Gießen
  OSC Vellmar OSC Vellmar 2:1 FV Bad Vilbel FV Bad Vilbel
matchday 18 K'lautern II 1.FC Kaiserslautern II 4:0 FC Germania Metternich FC Metternich
  FC 08 Homburg FC 08 Homburg 5:0 Hassia Bingen Hassia Bingen
  SV Prüm SV Prüm 1920 1:2 SC Halberg Brebach Halberg Brebach
  SpVgg Wirges SpVgg EGC Wirges 2:0 SV Rot-Weiß Hasborn RW Hasborn
  Bad Kreuznach Eintracht Bad Kreuznach 1:0 1.FC Saarbrücken II Saarbrücken II
  Wormatia Worms VfR Wormatia Worms 2:1 SC Idar-Oberstein Idar-Oberstein
  Hamm/Sieg VfL Hamm/Sieg 0:1 FSV Salmrohr FSV Salmrohr
  SF Eisbachtal Sportfreunde Eisbachtal 2:1 Borussia Neunkirchen B. Neunkirchen
  SV Mettlach SV Mettlach 1:1 SC Hauenstein SC Hauenstein
matchday 11 SpVgg Au/Iller SpVgg Au/Iller 2:1 VfL Kirchheim VfL Kirchheim
  Dorfmerkingen Sportfreunde Dorfmerkingen 1:1 VfR Heilbronn VfR Heilbronn
  Bahlinger SC Bahlinger SC 2:0 FC Denzlingen FC Denzlingen
  SG Kirchheim SG HD-Kirchheim 2:0 FC Teningen FC Teningen
  St. Kickers II Stuttgarter Kickers II 1:3 FV Lauda FV Lauda
matchday 12 TeBe Berlin Tennis Borussia Berlin 0:1 SC Fortuna Köln SC Fortuna Köln
 
E. Braunschweig Eintracht Braunschweig 0:0 SV Babelsberg 03 Babelsberg 03
 
SC Verl SC Verl 0:1 Dresdner SC Dresdner SC
 
Union Berlin 1.FC Union Berlin 2:1 Fortuna Düsseldorf F. Düsseldorf
  Sachsen Leipzig FC Sachsen Leipzig 3:0 FC Erzgebirge Aue Erzgebirge Aue
  Lüneburger SK Lüneburger SK (liq.) 4:0 SV Werder Bremen II W. Bremen II
 
Carl Zeiss Jena FC Carl Zeiss Jena 1:3 VfR Aalen VfR Aalen
  Spfr. Siegen Sportfreunde Siegen 2:3 1.FC Schweinfurt 05 Schweinfurt 05
 
Wehen Wiesbaden SV Wehen Wiesbaden 2:0 SC Pfullendorf SC Pfullendorf
 
Jahn Regensburg SSV Jahn Regensburg 2:3 SV Eintracht Trier 05 Eintracht Trier
  W. Burghausen SV Wacker Burghausen 1:1 Rot-Weiß Erfurt Rot-Weiß Erfurt
 
Karlsruher SC Karlsruher SC 1:0 VfB Stuttgart II Stuttgart II
 
SV Darmstadt 98 SV Darmstadt 98 1:0 FC Bayern Munich II FC Bayern II
  SV Elversberg SV 07 Elversberg 3:3 VfR Mannheim VfR Mannheim

Select date

Player birthdays

  • Ahmed Musa
    Date of birth: Oct 14, 1992  Nigeria
    Position: Left Winger
    Market value: 4,00 m €
    Kano Pillars
    Age: 8 years

Coach birthdays